بلاگ

رشته های فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات در زمینه های طراحی وب ، طراحی و راه اندازی شبکه ، بانک های اطلاعات و به صورت کلی کار با داده و اطلاعات ، فعالیت میکند . شاید به نوعی بتوان گفت تفاوت رشته آی تی با رشته مهندسی کامپیوتر در این هست که رشته های کامپیوتر بر روی نحوه تولید و تبدیل اطلاعات فعالیت دارند و آی تی بر روی نحوه استفاده از اطلاعات.
در حقیقت فناوری اطلاعات و ارتباطات دانش انتقال و استفاده از اطلاعات هست . از مهمترین دغدغه های این رشته ، راه های انتقال ، نحوه ارائه و امنیت اطلاعات می باشد .
از جمله ویژگی های دیگر این رشته این هست که متخصصان it برخلاف سایر مهندسان کامپیوتر علاوه بر خواندن مباحث ریاضی و برنامه نویسی ، مباحث مدیریتی و حتی بازاریابی و نحوه تعامل با دیگران را نیز آموزش می بینند . وبه همین خاطر در اکثر پروژه های رایانه ای اعم از برنامه نویسی ، طراحی پورتال ها و سخت افزاری معمولا از کارشناسان آی تی برای مدیریت و سرپرستی استفاده می شود .در حقیقت یک کار شناس فناوری اطلاعات با علم و اشراف بر چندین علم و رشته و گذراندن دوره های مدیریتی به خوبی میتواند میان سایر متخصصان توازن و هماهنگی ایجاد کرده و به نحو مطلوب پروژه مورد نظر را در همه ابعاد پیش ببرد .
آی تی من ها یا همان کارشناسان فناوری اطلاعات معمولا انسان های خلاق ، با ضریب هوشی بالا هستند که شم بازاریابی خوبی دارند . معمولا در پس تمام موفقیت های نرم افزاری بزرگ یک تیم قدرتمند آی تی قرار دارد .
شاید در یک اداره وجود پستی به عنوان مهندس سخت افزار یا نرم افزار لزومی نداشته باشد ، ولی امروزه کمتر اداره یا سازمانی هست که مسئول it نداشته باشد و این خود بر اهمیت و نقش مهم رشته فناوری اطلاعات در زندگی امروزی دلالت دارد .